Érdekességek a parafáról

Egy tonna parafa kéregből körülbelül 67 000 dugót lehet előállítani.

A világ legnagyobb és legrégebbi paratölgyét Assobiadornak (sípoló) hívják. Ezt a nevet a fán élő dalos madarak csiripelése ihlette. A tölgyet 1783-ban ültették, 14 méternél is magasabb, törzsének kerülete 4,15 méter.

Az ókori Görögországban csak a papok vághattak ki fákat, melyet a szabadság és a becsület szimbólumának tekintettek.

A 2010-es NATO-csúcstalálkozón számos jelentős politikus, például Barack Obama, Angela Merkel és Hillary Clinton is parafa tárgyakat és divat kiegészítőket kaptak ajándékba. Az amerikai elnök egy parafa nyakörvet is haza vihetett kutyájának, Bo-nak.

Hollywood parafa segítségével szimulálja a robbanásokból kicsapódó törmeléket. Parafát használtak például a Szellemirtók és a Mission Impossible című filmekben is.

A portugál dugók zárják a világ legdrágább whiskys üvegét, a Dalmore Trinitas 64-et, amelynek 118 000 eurót ér palackja.

A parafát már ie. 3000-ben is használták az egyiptomi és perzsa birodalomban, dugók, amforák, illetve, más bortárolók lezárására.

A barcelonai Sagrada Familia katedrális padlója is parafából készült, a megfelelő akusztika és hőmérséklet elérése érdekében.

A 17. században Dom Pérignon, egy bencés szerzetes, parafát választott híres pezsgőjének lezárására.

Egy műanyag kupak 10-szer, az alumíniumból készültek pedig 24-szer szer több CO2-t kibocsátást produkálnak, mint egy parafa dugó.

Az első Coca-Cola-palackokat – 1894 és 1899 között – is parafa dugókkal zárták le.

Shopping Cart